Od osrednjeg engleskog do ,,native’’ govornika u par jednostavnih koraka

Dostigli ste određeni nivo znanja engleskog jezika, s kojim možete da se sporazumete, pogledate neki film bez titlova ili otputujete u inostranstvo samouvereni da ćete sa lakoćom da se snađete. No, nešto tu fali. Primećujete da pravite greške, osećate da treba da podignete to znanje na viši nivo, ali jednostavno vam izmiče. Ne znate kako da dosegnete do toga. Nedostižno je. Daleko. Nemoguće.

Unaprediti nivo engleskog jezika koracima poput ovih stepenika

Nije!

No, pre nego što počnemo, prvo da razjasnimo šta podrazumeva ,,osrednji engleski’’, a šta ,,native ’’. Nivo znanja svakog jezika deli se u tri segmenta – osnovni, srednji i napredni nivo ili A(1,2), B(1,2) i C(1,2).

Ako razmatramo gorenavedena dva, znači da ste onaj osnovni (A1,2) uveliko prevazišli. On se najlakše savlada, a potom sledi srednji nivo, koji generalno traje najduže.

A zašto?

Srednji nivo (B1,2) je nivo u koji spada najveći broj govornika kojima engleski nije maternji – to je poznavanje jezika s mogućnošću ostvarivanja uspešne konverzacije i razumevanja.

Najduži je zato što predstavlja tačku poznavanja jezika, iz koje se osoba nadalje može nadograđivati, ali većina govornika ostaje na tom nivou jer im je mrsko (ili se obeshrabruju) da se u to nadograđivanje dublje upuste.

Nivo znanja engleskog se unapređuje brže nego što kornjača stiže do svog cilja

Taj period stagnacije se na engleskom zove intermediate plateau i on može da traje i godinama. Mnogi se zadovoljavaju tim znanjem i više od toga im nije potrebno. Ali, vama jeste čim ovo čitate i zato ću u nastavku da vam prikažem na koje načine možete da prevaziđete taj jaz između srednjeg i naprednog nivoa znanja engleskog jezika sa lakoćom i entuzijazmom.

Put do podizanja nivoa znanja engleskog

Razmišljajte na engleskom!

Polazimo od ove tačke sa razlogom.

Da biste umeli jezikom ispravno da komunicirate, na njemu prvo morate tako da razmišljate.

Ovo je savet koji jednostavno mnogo vredi. Da podignete znanje engleskog na viši nivo, u startu će vam biti neophodna primena ove metode.

U slobodno vreme kao time killer upražnjavajte ovo. Preusmeravajte svoj tok misli sa maternjeg na engleski jezik. Neće uvek zvučati ispravno, pogotovo ne u početku – zapravo, može da zvuči veoma rogobatno i pogrešno, ali je bitna stavka od koje treba krenuti.

Razmišljanjem na engleskom se nivo znanja tog jezika unapređuje

Na ovaj ili onaj način došli smo do određenog nivoa znanja engleskog, ali većina nas je preskakala neke od ključnih koraka – ovo je jedan od njih, kome je sada vreme da se posvetite, ako ste ga nesvesno zaobišli. Kliknite ovde da biste pročitali tekst na temu ,,Kako sam ja naučio engleski”.

Misao: Baš je lep dan, trebalo bi.. ne, ček.

Wow, it’s such a beautiful day. I should call my friends and see if they are up for a walk.

Preciznost ili fluentnost?

Mahom svi koji se nalaze u toj stagnaciji ili intermediate plateau sebi postavljaju pitanje: Šta je važnije – preciznost ili fluentnost?

Preciznost je jezička sposobnost osobe da upotrebljava gramatički tačne rečenice. To podrazumeva i baratanje gramatičkim pravilima i tačnom upotrebom istih u pismenom i usmenom obliku.

Fluentnost je sposobnost komuniciranja sa lakoćom, bez prekida u komunikaciji ili značajnih pauza.

Mnogi polaznici smatraju da je, kako bi se podigao nivo znanja engleskog, preciznost važnija od fluentnosti, dok drugi misle obrnuto. Istina je da su vam podjednako važne obe stavke, ako želite da budete uspešan govornik stranog jezika i da komunicirate sa samopouzdanjem i razumevanjem.

Biti dobar govornik znači razumeti jezik i sporazumeti se.

Biti odličan govornik predstavlja biti fluentan u komunikaciji i precizan u izboru jezičkih fraza i gramatike.

Kako to postići?

Preciznost vežbajte u pisanoj formi; ono zahteva rad na papiru/računaru (gramatika se mahom vežba kao domaći zadatak).

Fluentnost se, sa druge strane, postiže isključivo tokom govornih vežbi – na času, sa drugim polaznicima ili mentorom.

Promenite rutinu

Učenje jezika je kao treniranje u teretani. Ako se uporno držite istih vežbi bez ikakvih promena i dodataka, nećete videti progres.

Tako je i sa jezikom – ubacite nešto novo u svoju rutinu učenja jezika. Zapravo, gledajte da vam to učenje što manje bude rutinsko.

Da bude rutina, ali ne rutinski; svakodnevno, ali ne jednolično; temeljno, ali ne suvoparno. Neka bude zanimljivo!

Razvijte strategiju

Ako želite da podignete nivo znanja engleskog do tog naprednog C1, a potencijalno i tečnog C2, osmislite plan. Ono što vam je potrebno jesu listening, reading, writing i speaking ili slušanje, čitanje, pisanje i pričanje. To su 4 segmenta na kojima treba da radite. Ono što bi bilo idealno jeste da pronađete mentora koji bi sa vama detaljno i metodično radio na sve 4 stavke.

Da biste nivo engleskog jezika podigli na viši nivo, bitna je strategija

No, postoje i opcije samostalnog rada, možda ne u toj meri efikasne kao sa mentorom, ali dovoljne da svoje znanje unapredite u maršruti B1,2 – C1,2. Ako ništa, zamolite prijatelja ili pronađite nekoga ko takođe želi da proširi znanje i međusobno se preslišavajte.

I za kraj

Ovde je ključ fidbek (feedback) ili povratna informacija. Iz tog razloga vam je potreban neko ko će vam u tome pomoći. Kod nas u LOL-u možete pronaći mentore koji će vam pružiti mogućnost da uspešno i sa lakoćom savladate te jezičke barijere i popnete se na viši nivo znanja engleskog jezika.

I još jedna stvar – neka vam akcenat bude na vokabularu. Što je veći fond reči, to ste bogatiji, a sa vama i vaše znanje engleskog jezika.

Zakaži probni čas