– kratak vodič –
U životu svakog od nas postoji momenat kada pomislimo da bi nam prijala psihoterapija. Međutim, često nismo sigurni šta možemo da očekujemo, kome da se obratimo, kako da izaberemo odgovarajućeg psihoterapeuta…
Kako da izaberem psihoterapeuta?
Slično kao što na svetu ne postoje dva ista čoveka, tako ne postoje ni dva ista psihoterapeuta. Svaki psihoterapeut ima svoj stil rada, pristup klijentu, omiljene metode rada…
Pre zakazivanja susreta, bilo bi dobro da potražite odgovore na sledeća pitanja:
Koji psihoterapijski pravci postoje?
Tokom školovanja, psihoterapeuti uče brojne tehnike koje Vam mogu pomoći da se izborite sa psihološkim teškoćama i problemima i napravite lični uspeh i promenu u svom životu. Saznavanje koje tehnike psihoterapeut koristi Vam može pomoći da dobijete jasniju sliku o tome šta će se dešavati tokom psihoterapije. Najčešći tipovi psihoterapije su:
Dužina psihoterapijskog tretmana…
…uglavnom zavisi od ciljeva psihoterapije. Psihoterapija može trajati nekoliko susreta, par sedmica, meseci ili godinama. Većina klijenta bi volela da od samog početka zna koliko će vremena trajati psihoterapijski tretman. Međutim, određivanje dužine trajanja i nije baš jednostavno. Individualna je stvar kakav će biti napredak tokom psihoterapije. Najčešće zavisi od spremnosti klijenta da radi na problemima, kvaliteta uspostavljenog kontaka, otvorenosti, odlučnosti…
Poverljivost…
Osnovni postulat bilo kog psihoterapijskog pravca je poverljivost. U većini slučajeva psihoterapeut zadržava informacije o kojima je razgovarano tokom seansi u potpunoj tajnosti. Princip poverljivosti i tajnosti se narušava jedino ako nam to klijent odobri, u slučaju kada postoji opravdana sumnja i rizik da bi klijent mogao da naudi sebi, terapeutu ili trećoj osobi, kao i u slučaju da je osoba počinila krivično delo. U navedenim okolnostima se saznanja prenose odgovarajućim službama koje dalje postupaju u skladu sa svojim ovlašćenjima.
Prva seansa…
…se razlikuje od ostalih. Za vreme prve seanse ćete upoznati psihoterapeuta, kratko mu izložiti razlog za obraćanje. Verovatno ćete odmah osetiti da li Vam se psihoterapeut dopada, da li Vam uliva poverenje i odgovara Vašim potrebama…
Na sledećoj seansi…
…psihoterapeut će se detaljnije upoznati sa prirodom Vašeg problema i zajednički ćete postaviti ciljeve i očekivanja od psihoterapije. Treba imati na umu da psihoterapija zahteva više poseta, ne treba očekivati brza, instant rešenja. Krajnji cilj svake psihoterapije nije da na brzinu rešite trenutni problem koji Vas muči, već da naučite nove obrasce ponašanja koji će Vam biti korisni tokom celog života.
Tokom prvih razgovora možete očekivati da Vam psihoterapeut postavi neka od sledećih pitanja:
Sasvim je OK da i Vi postavite svom psihoterapeutu neka pitanja:
Postavite pitanje i sebi:
Jedan od osnovih preduslova za uspeh psihoterapije je da se osećate komforno sa svojim psihoterapeutom. Iako sam proces psihoterapije može da bude iscrpljujući i naporan, bitno je da osećate da Vas psihoterapeut podržava, bodri, hrabri i na pravi način usmerava. U početku sam kontekst psihoterapije izaziva napetost, za Vas je to nešto novo i nepoznato, prirodno je da osećate nelagodu… Ipak, ako i nakon nekoliko susreta imate utisak da se niste sasvim uklopili sa psihoterapeutom, da Vam ne uliva poverenje ili prosto niste “kliknuli”, uvek imate izbor da potražite drugog terapeuta. Ponekad je potrebno promeniti i više terapeuta dok ne pronađete onog sa kojim se osećate udobno i opušteno.
Ova pitanja će vam pomoći da procenite svog terapeuta:
Ako je odgovor na bilo koje od ovih pitanja NE, razmislite o promeni terapeuta. Na kraju seanse prosto saopštite terapeutu da se više nećete sastajati. Nemojte se iznenaditi ako Vas terapeut pita za razlog. Niste obavezni da obrazlažete svoju odluku ukoliko ne želite, ali korektno je da iskreno odgovorite o razlozima koji su Vas naterali na takvu odluku. U većini slučajeva, psihoterapeut će preporučiti kolegu koji će Vam možda bolje odgovarati i poželeti sreću u nastavku potrage za rešenjem Vašeg problema.